CYBERSEC CEE: REGIONS & CITIES - Województwo głównym partnerem

CYBERSEC CEE: REGIONS & CITIES - Województwo głównym partnerem

Województwo Małopolskie zostało głównym Partnerem Instytucjonalnym CYBERSEC CEE: REGIONS & CITIES, które odbędzie się w dniach 1-3 września w Krynicy-Zdroju. 

 

Czytaj również: Piąty dzień 54. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju [ZDJĘCIA]

 

W dniach 1-3 września br. w Krynicy odbędzie się szereg dyskusji, podczas których eksperci z całego świata wypracują rekomendacje dotyczące regionalnych i globalnych wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem, transformacją cyfrową, obronnością i energetyką. Wśród gości wydarzenia pojawią się Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Janusz Cieszyński – Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, Janusz Wojciechowski – Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z Marszałkiem Witoldem Kozłowskim na czele, ale także zagraniczni goście, przedstawiciele polskich i globalnych firm czy instytucji. Ważną rolę odegra także Rada Naukowa powołana przez województwo małopolskie, w skład której wchodzą władze 14 małopolskich uczelni wyższych. 

Cyberbezpieczeństwo i odporność cyfrowa Europy zależy w dużym stopniu od zaangażowania jej regionów i miast, a także od realnego partnerstwa publiczno-prywatnego. Od początku pandemii COVID-19 gwałtowanie rośnie liczba i skala cyberataków, co jest przedmiotem politycznej troski nie tylko w Polsce, ale także na forum Unii Europejskiej, czy NATO. To właśnie od współpracy, zdaniem organizatora wydarzenia, którym jest Instytut Kościuszki, należy rozpocząć transformację cyfrową opartą na bezpieczeństwie i wartościach. Dlatego też hasło przewodnie wydarzenia brzmi „W KIERUNKU CYFROWEGO ŚWIATA OPARTEGO NA WARTOŚCIACH", a jego celem jest nakierowanie dyskusji na temat wartości związanych z nowymi technologiami i odpowiedzialnością w cyfrowej rzeczywistości. 

W ramach CYBERSEC CEE: Regions & Cities w ciągu trzech dni przedstawione i omówione zostaną cztery ścieżki tematyczne: Cyfrowa Przestrzeń, Cyfrowe Trójmorze, Cyberbezpieczeństwo Administracji Samorządowej i Krynica goes Digital, część poświęcona bieżącym tematom z zakresu gospodarki, energetyki i klimatu, obronności czy nowoczesnego prawa. - Współpraca Forum CYBERSEC z administracją samorządowa stała się już częścią tradycji, tym bardziej, że to właśnie samorządy coraz poważniej narażone są na zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem – komentuje Izabela Albrycht, Przewodnicząca Komitetu Programowego Forum CYBERSEC - Cieszymy się, że w tym roku Województwo Małopolskie przyłączyło się do 14-tej już edycji CYBERSEC i weźmie aktywny udział w tej ważnej dyskusji – dodaje.  

Województwo Małopolskie zaprezentuje swoje doświadczenia związane z wyzwaniami budowania systemu cyberbezpieczeństwa, a także potencjał regionu w obszarze ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne). W Małopolsce inwestują dziesiątki zagranicznych i krajowych firm z branży nowych technologii, a w Krakowie swoją siedzibę ma Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa CyberMadeInPoland zrzeszający przeszło 45 polskich firm z sektora usług i produktów dla bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych, a także CYBERSEC HUB zaklasyfikowany przez Komisję Europejską jako jeden z Cyfrowych Centrów Innowacji (Digital Innovation Hub). 

Podczas spotkania Marszałka Województwa Małopolskiego - Witolda Kozłowskiego z Radą Naukową, rektorzy i przedstawiciele 14 uczelni wyższych z Małopolski pozytywnie zaopiniowali nowy format i program jesiennego wydarzenia w Krynicy-Zdrój organizowanego przez Instytut Kościuszki. - CYBERSEC to przestrzeń do stworzenia prężnie rozwijającej się międzynarodowej społeczności, skupionej na cyberbezpieczeństwie i partnerstwie pomiędzy sektorem publicznym, a prywatnym – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski. - Technologie kosmiczne, transformacja energetyczna, to wszystko tematy, które są także bardzo bliskie samorządom, a co za tym idzie, także i nam. Nowe technologie, ich komercjalizacja, cyfryzacja procesów i usług, nowoczesna gospodarka oparta o potencjał naukowy, to ważne i potrzebne tematy dyskusji, w których nie tylko możemy, ale musimy wziąć udział jako aktywny na tych polach samorząd – dodaje. 

Instytut Kościuszki to wiodący pozarządowy ośrodek naukowo-badawczy o charakterze non-profit założony w 2000 r. Jego misją jest działanie na rzecz społeczno-gospodarczego rozwoju i bezpieczeństwa Polski, jako aktywnego członka Unii Europejskiej oraz NATO. Instytut Kościuszki od ponad 20 lat konsekwentnie buduje trwałe relacje z podmiotami, dla których dynamiczny rozwój, polityczno-gospodarcza stabilność i bezpieczeństwo Polski stanowią priorytet najwyższej wagi. 

 

 

Redakcja, 

Inf. i fot. UMWM

Partnerzy

  • wieza
  • logo1A copy copy copy
  • UWE pionowa png copy copy copy
  • miniatura
  • logo ANS PNG
  • slotwiny logo
  • KRYNICA ZDROJ LOGOTYPY 3
  • muszynalogo
  • tylicz logo
  • logo labowa
  • ntv2
  • miastons_copy.png
  • sn_copy.png
  • 292548314 362647499337344 8976079577209569238 n
  • Logo Napis
  • logo Krynica Forum biale kopia
  • puste