Zarażać sportową pasją i promować piękno Małopolski

Zarażać sportową pasją i promować piękno Małopolski

28. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn zostaną rozegrane w Polsce i Szwecji w dniach 11-29 stycznia 2023 roku. Małopolska wespół z Krakowem będą kolejnymi gospodarzami najważniejszego wydarzenia w historii polskiej piłki ręcznej. 

 

Czytaj również: Łabowa: Właśnie takie kobiety mieszkają w tej gminie!

 

Marszałek Witold Kozłowski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP) i Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) podpisali w Tauron Arenie list intencyjny w sprawie mistrzostw. Miasto Kraków i Województwo Małopolskie udowodniły przy okazji 12. Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF Euro 2016, że mogą być domem polskiej piłki ręcznej. Tauron Arena Kraków była sercem turnieju, a występy reprezentacji Polski za każdym razem wypełniały trybuny do ostatniego miejsca. - Stawiamy na partnerów sprawdzonych w boju. Władze Krakowa i Małopolski są prawdziwymi przyjacielami sportu i piłki ręcznej. Chcemy, aby nasz turniej był świętem szczypiorniaka i został zapamiętany na długo jako wyjątkowe wydarzenie. Liczymy nie tylko na wielkie emocje, ale także promocję sportu wśród dzieci i młodzieży - zapowiada Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP). - Dla Krakowa i Małopolski to ogromny zaszczyt być gospodarzami mistrzostw świata w piłce ręcznej. Dziękuję za piękne słowa prezesa Henryka Szczepańskiego, skierowane pod adresem prof. Jacka Majchrowskiego i pod moim. Jednym z naszych priorytetów jest rozwój sportu i podnoszenie świadomości mieszkańców w sprawie szeroko rozumianej rekreacji. Bez wątpienia mistrzostwa świata będą wyjątkowym wydarzeniem, świętem dla sportowców i kibiców oraz kolejną szansą na pokazanie naszego regionu. Sygnał telewizyjny dotrze do 1,5 mld ludzi, kolejne 1,5 mld euro otrzymamy w formie ekwiwalentu. Do tego kilkaset tysięcy kibiców na trybunach. Będzie to przygotowanie do największego wydarzenia multidyscyplinarnego jakim są Igrzyska Europejskie, bo jesteśmy żywotnie zainteresowani, aby pokonać wszystkie przeszkody stojące na drodze do ich organizacji. Dobro jest w Małopolsce. Wierzę w zapewnienie słów Rafała Szlachty z Polskiej Organizacji Turystycznej o zapewnieniu przybyłym tradycyjnej polskiej gościnności. Mam nadzieję, że wszyscy wyjadą zadowoleni i szczęśliw- podkreśla marszałek Witold Kozłowski. 

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn są organizowane przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF) cyklicznie od 1938 roku. Polska zadebiutowała na nich w 1958 roku. W klasyfikacji medalowej zajmuje 13. miejsce z dorobkiem czterech medali (srebro w 2007, brąz w 1982, 2009 i 2015 roku). Dla porównania Szwecja w tej klasyfikacja jest druga, tuż za Francją.

W turnieju zaprezentują się 32 drużyny (tak jak w 2021 roku w Egipcie). Obok gospodarzy (Polska i Szwecja) do mistrzostw automatycznie zakwalifikowała się Dania, jako mistrz świata z 2021 roku (mecze grupowe zagra w Malmö). Pozostali uczestnicy zostaną wyłonieni w trakcie krajowych eliminacji. Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem mistrzostw świata, Szwecja czterokrotnie gościła męski czempionat.

Organizacja ceremonii i meczu otwarcia mistrzostw przypadła Polsce. W naszym kraju zostaną także rozegrane dwa ćwierćfinały i półfinał (poza Krakowem). Gospodarzem spotkań o złoty i brązowy medal, a także o miejsca 5–8 oraz ceremonii zakończenia turnieju będzie Szwecja.

Wzorem dla loga mistrzostw – lecącej piłki na ciemnoniebieskim tle - jest kometa rozświetlająca nocne niebo. Kolorystyka nawiązuje do narodowych barw Polski i Szwecji, symbolizuje dynamikę i ekspresję, nierozłącznie związane z rywalizacją piłkarzy ręcznych. Przewodnim mottem mistrzostw jest hasło Stick Together. (Bądźmy Razem).

Sprzedaż biletów na mecze w Polsce rozpocznie się 18 marca 2022 roku, a na mecze w Szwecji (Göteborg, Malmö, Kristianstad, Jönköping i Sztokholm) rozpoczeła się dzisiaj (1 grudnia). 

 

Redakcja, 

Źródło i fot. UMWM 

 

 

Partnerzy

  • wieza
  • logo1A copy copy copy
  • UWE pionowa png copy copy copy
  • miniatura
  • logo ANS PNG
  • slotwiny logo
  • KRYNICA ZDROJ LOGOTYPY 3
  • muszynalogo
  • tylicz logo
  • logo labowa
  • ntv2
  • miastons_copy.png
  • sn_copy.png
  • 292548314 362647499337344 8976079577209569238 n
  • Logo Napis
  • logo Krynica Forum biale kopia
  • puste