Jaka powinna być tarcza do cięcia wykończeniowego płytek

Jaka powinna być tarcza do cięcia wykończeniowego płytek

Nabiera popularności trend minimalizm przy wykończeniu wnętrz płytkami ceramicznymi i gresem – brak różnych elementów dekoracyjnych, takich jak listwy i narożniki. Te elementy dekoracyjne, oprócz dekoracji, mają jeszcze jedną ważną funkcję – ukrywają wszystkie wady po cięciu płytek, w szczególności duże odpryski od tarcz diamentowych. Brak elementów dekoracyjnych powoduje konieczność posiadania tarcz diamentowych, które podczas cięcia płytek nie powodowałyby dużych odprysków, tak aby krawędź płytki wymagała minimalnego dopracowania lub w ogóle nie była dorabiana. W tym artykule zagłębimy się w temat tarcz diamentowych do cięcia płytek na mokro i na sucho i porozmawiamy szczegółowo o tym, jak wybrać tarczę do cięcia wykończeniowego płytek.

 

 

Tarcza wykończeniowa do cięcia płytek na sucho

Dyski, które obrabiają płytki bez dopływu wody, są używane na szlifierkach kątowych i najczęściej to tarcze diamentowe 125 mm z otworem 22,23 mm. Na rynku są dostępne wiele takich tarcz różnych producentów. Różnią się wyglądem, korpusem, warstwą diamentową, składem i innymi parametrami. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze tarczy do cięcia wykończeniowego?

 

651c32633a3be.webp

 

  • Grubość warstwy diamentowej. Grube tarcze nie nadają się do wykańczania płytek i mogą pozostawiać znaczne odpryski podczas cięcia. Optymalna grubość tarcz diamentowych do płytek nie przekracza 1,6 mm.
  • Rozmiar diamentu. Im mniejszy diament, tym mniej widoczne odpryski on pozostawia podczas cięcia. Rozmiar diamentu jest trudny do zmierzenia bez specjalnego sprzętu, ale porównując w sklepie kilka tarcz, możesz zobaczyć, które używają dużego diamentu, a w których jest on znacznie mniejszy.
  • Obecność otworów chłodzących. W procesie cięcia bez płynu chłodzącego korpus tarczy diamentowej może się bardzo nagrzewać i nieznacznie odkształcać, pozostawiając widoczne odpryski na powierzchni. Obecność w korpusie tarczy diamentowej specjalnych otworów dla lepszego chłodzenia zapobiega możliwości zniekształcenia się tarczy z powodu przegrzania.
  • Rodzaj warstwy diamentowej. Tarcze do cięcia płytek mogą być z ciągłą warstwą diamentową (korona) lub falistą (turbo). Falista warstwa diamentowa chłodzi się znacznie lepiej i szybciej obrabia płytki, ale może pozostawiać dodatkowe odpryski, wtedy jak korona jest idealna do cięcia wykończeniowego.
  • Sztywność korpusu. Dodatkową sztywność korpusu można osiągnąć, instalując na nim kołnierze – specjalne metalowe koła. Stabilizują one tarczę przed przegrzaniem, aby nie ucierpiała prostoliniowość cięcia.

 

Na podstawie powyższego staje się jasne, że diamentowa tarcza koronowa z otworami chłodzącymi w korpusie o grubości nie większej niż 1,6 mm i małymi diamentami będzie optymalna do cięcia płytek bez odprysków na szlifierce kątowej. Mile widziane są również kołnierze.

 

 Warto również od razu zauważyć, że drobny diament tnie płytki z małą prędkością i może się stępić. Aby diamenty zawsze były ostre, rzemieślnicy albo ostrzą je za pomocą sztabek ściernych, albo okresowo tną ścierne płytki ceramiczne.

 

Tarcza wykończeniowa do cięcia płytek na mokro

Podczas obróbki płytek na mokro na przecinarkach do płytek najczęściej są używane tarcze diamentowe o średnicy 200-250 mm z otworem 25,4 mm. Podczas cięcia wykończeniowego płytek za pomocą przecinarki do płytek, ważne są nie tylko tarcze, ale także dobra, serwisowana maszyna.

 

651c32e683cf8.webp

 

Bardzo ważne jest, aby wózek maszyny poruszał się płynnie i bez szarpnięć, a tarcza powinna poruszać się ściśle prostopadle do ogranicznika, do którego wkładamy płytki. Wybierając tarczę do cięcia na mokro, ważne jest zwrócić uwagę tylko na 3 parametry:

  1. Rodzaj warstwy diamentowej. Podobnie jak przy wyborze tarczy do cięcia na mokro – tarcze koronowe pozostawiają znacznie mniej odprysków, niż tarcze turbo.
  2. Rozmiar diamentu. Ten parametr zarówno w obróbce ceramiki na sucho, jak i na mokro ma fundamentalne znaczenie. Mały diament jest kluczem do czystego cięcia!
  3. Grubość warstwy diamentowej. Optymalna grubość tarcz do przecinarki do płytek wynosi 1,6-2,0 mm. Bardziej cienka tarcza może się zniekształcać pod obciążeniem, a produkowanie grubszych nie ma sensu.

 

651c32d51c5ee.webp

 

Takie parametry, jak obecność otworów chłodzących i kołnierzy nie odgrywają żadnej roli podczas obróbki płytek na przecinarce do płytek. Ponieważ osprzęt jest chłodzony wodą, nie jest poddawany obciążeniom temperaturowym, a więc kołnierze i otwory chłodzące nie przyniosą korzyści technicznych, ale wpłyną na ostateczny koszt produktu.

 

Wnioski

 

 

Dobrać diamentowe tarcze do cięcia wykończeniowego płytek ceramicznych dla szlifierki kątowej lub przecinarki do płytek można samodzielnie, jeśli zwrócisz uwagę na ważne parametry opisane powyżej. Natomiast należy również zauważyć, że większość producentów osprzętu diamentowego już się tym zajęła i pisze na samym opakowaniu lub w notatce o produkcie na stronie internetowej, która tarcza jest najlepsza do poszczególnych operacji.

 

Artykuł sponsorowany

Partnerzy

  • wieza
  • logo1A copy copy copy
  • UWE pionowa png copy copy copy
  • miniatura
  • logo ANS PNG
  • slotwiny logo
  • KRYNICA ZDROJ LOGOTYPY 3
  • muszynalogo
  • tylicz logo
  • logo labowa
  • ntv2
  • miastons_copy.png
  • sn_copy.png
  • 292548314 362647499337344 8976079577209569238 n
  • Logo Napis
  • logo Krynica Forum biale kopia
  • puste