Działalność gospodarcza dla programisty

Działalność gospodarcza dla programisty

Programista ma szansę na to, aby założyć firmę, dzięki czemu będzie mógł zyskać niezależność. Jeżeli interesuje Cię ten temat, to sprawdź, jak możesz założyć własną działalność gospodarczą.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

Będziesz miał do wyboru jedną z dwóch form prowadzenia własnej firmy:

  • jednoosobową działalność gospodarczą - możesz prowadzić ją samodzielnie i nie są Ci potrzebne do tego dodatkowe osoby,
  • spółka cywilna - należy postarać się o zawarcie umowy z jednym lub dwoma wspólnikami, aby móc mówić o stworzeniu spółki cywilnej.

Każde z tych rozwiązań posiada zalety i wady. Sprawdź, z jakimi formalnościami będziesz musiał się zmierzyć, jeżeli jako programista chcesz doprowadzić do otworzenia własnej działalności gospodarczej.

Przygotowując się do założenia własnej firmy, warto odnieść się do obowiązujących przepisów prawa, które w tym przypadku mają ogromne znaczenie. Oto treść przepisów, które warto poznać, chcąc zadbać o przepisowe działanie:

  • "Art. 2. Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły."
  • "Art. 4. 1. Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. 2. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.".

Warto odnieść to do tego faktu, że programista nie zawsze zobligowany jest do założenia firmy, jeżeli będzie osiągać zyski. Wyjątkiem od tej sytuacji jest możliwość osiągnięcia przychodów ze sprzedaży w App Store. Są to pieniądze, które mogą wpłynąć na konto z tytułu praw majątkowych, jakie nie wymagają posiadania własnej firmy.

Proces założenia działalności gospodarczej przez programistę - jak przebiega?

Zapoznaj się z instrukcją krok po kroju, jak założyć działalność gospodarczą, dzięki czemu będzie Ci nieco łatwiej. Od czego należy zacząć?

Rejestracja firmy

W  dowolnym urzędzie miasta, gminy lub dzielnicy musisz złożyć wniosek, który jest oznaczony jako CEIDG-1. Rejestracja firmy jest całkowicie bezpłatna i można ją wykonać na trzy różne sposoby:

  • osobiście,
  • listem poleconym, który musi zostać potwierdzony notarialnie,
  • przez Internet, jeżeli ktoś posiada wymagany podpis elektroniczny.

Możliwe jest to również telefonicznie. Jeżeli obawiasz się tego, że nie poradzisz sobie z tym procesem, wejdź na https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy. Pamiętaj, że złożenie wniosku o rejestrację jest równoznaczne z wnioskiem o nadanie numeru NIP i REGON.

Wizyta w ZUS

Od momentu złożenia wniosku o rejestrację firmy, masz siedem dni na to, aby udać się do ZUS, gdzie złożyć wniosek o nabycie statusu płatnika składek. Nie musisz iść do ZUS osobiście. Wystarczy złożyć wniosek dzięki platformie pue.zus.pl. Do wyboru będziesz miał dwa rodzaje wniosków:

  •  ZUS ZZA - dla osób, które chcą skorzystać jedynie z ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ posiadają dodatkowo umowę o pracę w innej firmie i zarabiają minimalną krajową;
  •  ZUS ZUA- druk dedykowany dla tych programistów, którzy chcą opłacać składki zdrowotne i społeczne.

Jeżeli jesteś osobą, która w świecie prowadzenia własnej działalności gospodarczej stawia pierwsze kroki, pamiętaj o możliwości skorzystania z ulg przez dwa kolejne lata. Po tym okresie możliwość skorzystania z takich ulg przepadnie, więc warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

Opodatkowanie dla firmy

Jeszcze przed złożeniem wniosku o rejestrację działalności gospodarczej, programista powinien odpowiedzieć sobie na pytanie odnośnie tego, która forma opodatkowania będzie dla niego najkorzystniejsza. Do wyboru są trzy opcje. Jedna z nich to podatek liniowy, który wynosi 19%. Opodatkowanie według skali podatkowej, które wynosi 18% lub 32%, jest jedną z najdogodniejszych opcji, ponieważ pozwala na skorzystanie z licznych ulg. Na dodatek będzie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Trzecią opcją jest ryczałt ewidencjonowany, który związany jest z nałożeniem podatku w wysokości 17% dla usług komputerowych. W tym jednak przypadku nie ma możliwości rozliczania kosztów prowadzenia własnej firmy. W przypadku takiej formy opodatkowania, wydaje się ona najmniej korzystna.

Młodzi przedsiębiorcy nie mają jednak możliwości wyboru w pierwszym roku prowadzenia własnej firmy, ryczałtu lub podatku liniowego. Dopiero po tym czasie można pomyśleć o zmianie formy opodatkowania. Bez względu na to, jaką formę wybierzesz niezbędna będzie fachowa pomoc księgowa, którą oferuje Ifirma, sprawdź: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-programistow

Podatek VAT

Na samym początku istnieje możliwość skorzystania ze zwolnień od podatku VAT, które można podzielić na:

  1. podmiotowe - ze względu na wysokość osiąganego przychodu,
  2. przedmiotowe - ze względu na rodzaj prowadzonej działalności.

Aby móc zarejestrować się do płacenia VAT, będziesz musiał wypełnić wniosek VAT-R. Pamiętaj o tym, że sytuacja może wymagać tego, abyś już od pierwszych dni zarejestrował się jako płatnik VAT. Zapoznaj się z przepisami, aby mieć świadomość tego, czy jesteś objęty tym obowiązkiem, czy jednak możesz z tego zrezygnować. Nie zapominaj o tym, że bycie płatnikiem VAT nie zawsze jest opłacalne. W tej kwestii przydać Ci się może profesjonalne doradztwo, które będzie w stanie wskazać, jaka z tych opcji jest najwygodniejsza.

VAT-UE

Ten formularz będzie Cię dotyczyć, jeżeli będziesz świadczyć usługi na rzecz podmiotów zagranicznych, który na dodatek jest zarejestrowany do płacenia podatków unijnych. Przykładem takiej firmy jest Apple. Formalności z tym związane będziesz mógł załatwić w Polsce.

Gdzie będzie prowadzona działalność?

Już podczas składania wniosku CEIDG, trzeba będzie umieścić takie informacje. Działalność gospodarcza może być prowadzona w takich miejscach jak: wynajmowane mieszkanie, prywatne mieszkanie lub wirtualne biuro. Urzędy skarbowe coraz częściej weryfikują te informacje. Sprawdzają oni m.in. to, czy programista posiada tytuł prawny do nieruchomości lub też posiadają umowę na wynajem. Należy więc zadbać o dopełnienie takiej formalności.

Koszty w przypadku samozatrudnienia

Są bardzo ważne, ponieważ są one w stanie obniżyć podatek dochodowy, który będzie do zapłacenia. Mowa tu o tych programistach, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych lub liniowo. Należy jednak weryfikować, czy są to koszty, jakie są związane z bezpośredni z prowadzoną działalnością gospodarczą. Istnieje bowiem możliwość kontroli, jeżeli przedsiębiorca będzie miał naprawdę niskie podatki do zapłacenia. Koszty muszą być udokumentowane, np. przy pomocy faktur. Do wyboru są także inne dokumenty księgowe.

Założenie własnej działalności gospodarczej

Wydawać by się mogło, że założenie działalności gospodarczej jako programista, jest skomplikowane. Wbrew pozorom tak nie jest. Ilość formalności do wykonania, może nieco przytłaczać. Należy jednak pamiętać o tym, że duża część z nich możliwa jest do załatwienia online, dzięki czemu do minimum będzie można ograniczyć swoje wizyty w urzędach.

 

Artykuł sponsorowany

Partnerzy

  • wieza
  • logo1A copy copy copy
  • UWE pionowa png copy copy copy
  • miniatura
  • logo ANS PNG
  • slotwiny logo
  • KRYNICA ZDROJ LOGOTYPY 3
  • muszynalogo
  • tylicz logo
  • logo labowa
  • ntv2
  • miastons_copy.png
  • sn_copy.png
  • 292548314 362647499337344 8976079577209569238 n
  • Logo Napis
  • logo Krynica Forum biale kopia
  • puste