Teatr społeczności w Krynicy! Za nami spotkanie grupy inicjatywnej [WIDEO]

Teatr społeczności w Krynicy! Za nami spotkanie grupy inicjatywnej [WIDEO]

W sobotę 18. lutego w Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju odbyło się spotkanie grupy inicjatywnej w ramach teatru ze społecznością będącego częścią projektu SKARBY GÓRALI SPOZA PODHALA.

 

Czytaj również: Dzieci z krynickich sołectw otrzymały sprzęt komputerowy o wartości 215 tysięcy złotych!

 

Spotkanie było okazją do wyjaśnienia celów i planu działań w ramach pracy nad widowiskiem osobom, które będą najbardziej w nie zaangażowane. Na spotkaniu zawiązała się tzw. grupa inicjatywna, czyli osoby które będą tworzyć widowisko na poziomie koncepcyjnym, inscenizacyjnym i organizacyjnym, ale też wykonawczym. W procesie pracy grupy, a docelowo w widowisku będą łączone wątki historyczne, legendarne, życia codziennego, plotkarskie, skarby miejscowej kultury i sztuki.


W krynickim spotkaniu wzięli udział lokalni twórcy, poeci i artyści, jak również przedstawiciele seniorów, młodzieży, przewodników turystycznych czy sportowców. Pod okiem Arkadiusza Ziętka wspólnie zastanawiali się nad bogactwem Krynicy, ale też kwestiami pomijanymi w promocji miasta, czy zapomnianymi, lecz mającymi kluczowe znaczenie w budowaniu tożsamości uzdrowiska.

 

 


Początkiem marca organizatorzy chcą spotkać się z grupą lokalnej ludności i specjalistów. Wtedy to już osoby z grupy inicjatywnej będą zadawać pytania, a następnie zostaną podjęte próby pierwszych inscenizacji scen. Będzie to etap zbierania opowieści: spotkania z mieszkańcami - “wieczory opowieści”, “historie jednego przedmiotu” , indywidualne wywiady, korzystanie z literatury i dokumentów archiwalnych, konsultacje ekspertów. Kolejnymi etapami pracy w tworzeniu teatru ze społecznością będą:


• Teatralizacja: warsztaty teatralne i inne (aktorskie, wokalne, ruchowe, filmowe itp), inscenizacja opowieści m.in. metodą dramy, wybór i fabularyzowanie scen, praca w grupach;
• Próby końcowe: przygotowanie scenografii, materiałów informacyjnych, umuzykalnienie inscenizacji, łączenie pojedynczych scen w widowisko, promocja.
• Prezentacja: spektakl plenerowy podczas imprezy Spotkanie u wód w Krynicy- Zdroju.

Koordynatorem teatru ze społecznością a zarazem prowadzącym spotkania jest Arkadiusz Ziętek - wieloletni kierownik artystyczny Interkunst e.V. w Berlinie. W swoich międzynarodowych projektach łączy różne dyscypliny sceniczne, zapraszając aktorów, muzyków, tancerzy, artystów cyrkowych. Jako reżyser, aktor, scenarzysta, trener, organizator angażuje się w projekty dotyczące problemów społecznych. W pracy teatralnej i pedagogicznej duży nacisk kładzie na interaktywność i spontaniczność. Korzysta z wielu metod i technik teatralnych, których uczył się od ich twórców i mistrzów: Impro, Teatr Uciśnionych, Method Acting, Teatr ze Społecznością, techniki dramowe. W 2007 roku razem z Mike’iem Hughes’em poprowadził jeden z pierwszych w Polsce warsztatów teatru Impro, który był ważnym impulsem do dynamicznego rozwoju teatru improwizowanego w kraju. Ma duże doświadczenie jako manager międzynarodowych wydarzeń kulturalnych. Bazując na doświadczeniach wyniesionych z teatru oraz podyplomowych studiów trenerskich (Collegium Civitas) i reżyserskich (PWST), prowadzi warsztaty teatralne i autorskie szkolenia wspierające umiejętności interpersonalne w zakresie: spontaniczności, kreatywności, komunikacji, wystąpień publicznych oraz budujących i integrujących grupę. Jako magister inżynier Ochrony Środowiska integruje często w swojej pracy artystycznej i edukacyjnej zagadnienia związane z tą dziedziną.


____________________________________________________


Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” jest wspólną inicjatywą Fundacji Mapa Pasji, 5 gminnych ośrodków kultury z południowej Małopolski (Łącko, Piwniczna-Zdrój, Krynica-Zdrój, Zawoja i Lipnica Wielka) i norweskiej firmy Håskog. Są to tereny o bogatym dziedzictwie kulturowym, które jednak wciąż jest mało znane nie tylko w świecie, ale nawet w samej Małopolsce. Każdy Polak wie, że górale są w Zakopanem. Wciąż jednak niewielu słyszało, że poza Podhalem są m.in. Górale Biali, Nadpopradzcy, Spiscy, Pienińscy, Babiogórscy, Orawscy i Kliszczacy.


Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” to pomysł na szeroko zakrojoną współpracę na rzecz:


- upowszechnienia mniej znanej góralszczyzny spoza Podhala,
- przyciągnięcia nowej publiczności zainteresowanej dziedzictwem kulturowym
- tworzenia warunków do rozwijania przedsiębiorczości kulturalnej.


Dzięki wspólnemu kalendarzowi wydarzeń pod hasłem „Odkryj Skarby Górali spoza Podhala” odbiorca otrzymuje w jednym miejscu całą paletę wydarzeń –imprez folklorystycznych, nowych warsztatów wakacyjnych, pikników questowych i innych. Część z nich to wydarzenia organizowane od wielu lat, jednak wzbogacone o nowe elementy (teatr ze społecznością) i nie promowane nigdy wspólnie. Druga część to wydarzenia całkiem nowe, adresowane specjalnie do turystów (zwłaszcza dzieci i młodzieży) i angażujące ich jak nigdy wcześniej. Dzięki questom staną się oni aktywnymi odkrywcami, którzy samodzielnie odnajdują informacje i wiedzę o regionie poprzez zabawę w poszukiwanie skarbu. Questy mają już w całym kraju wiele tysięcy fanów stanowiących doskonałą grupę docelową dla promotorów góralskich skarbów.

Planowane efekty:


Istotnym elementem projektu, poza poszerzaniem publiczności, jest także współpraca z norweską firmą Haskog, która pozwoli na międzynarodową wymianę doświadczeń dot. rozwijania przedsiębiorczości kulturalnej, współpracy z twórcami ludowymi i biznesem (zwłaszcza turystycznym), a także praktyczne testowanie oferty dla obcokrajowców. Łącznie w ramach projektu odbędzie się 6 dużych imprez folklorystycznych, 5 przedstawień „teatru ze społecznością”, 10 pikników questowych, 5 nowych cykli wakacyjnych wydarzeń (warsztatów, plenerów artystycznych, koncertów). Wydarzeniom tym towarzyszyć będzie intensywna promocja (publikacje w jęz. polskim i angielskim, spoty reklamowe, kampania w mediach społecznościowych i tradycyjnych, regionalne gadżety promujące projekt).



Cele strategiczne:


• Rozwój przedsiębiorczości kulturalnej
• Rozwój publiczności
• Włączanie mniejszości etnicznych i narodowych



Tytuł: Skarby Górali spoza Podhala
Okres realizacji: XI 2022 – IV 2024
Lider projektu: Fundacja Mapa Pasji
Partner norweski: Håskog AS
Partnerzy polscy: Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Centrum Kultury w Krynicy- Zdroju
Wartość dofinansowania: 419 716,83 EUR
Źródło finansowania: Program “Kultura” Działanie 2 "Poprawa dostępu do kultury i sztuki" w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021

 

Redakcja

 

Partnerzy

  • wieza
  • logo1A copy copy copy
  • UWE pionowa png copy copy copy
  • miniatura
  • logo ANS PNG
  • slotwiny logo
  • KRYNICA ZDROJ LOGOTYPY 3
  • muszynalogo
  • tylicz logo
  • logo labowa
  • ntv2
  • miastons_copy.png
  • sn_copy.png
  • 292548314 362647499337344 8976079577209569238 n
  • Logo Napis
  • logo Krynica Forum biale kopia
  • puste