Od roku akademickiego 2023/2024 w Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych rusza kierunek lekarski!

Od roku akademickiego 2023/2024 w Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych rusza kierunek lekarski!

Od października 2023 roku w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu rusza kierunek lekarski. Jednolite sześcioletnie studia magisterskie podejmie 50 kandydatów. Wkrótce ogłoszone zostaną warunki rekrutacji.  

 

Czytaj również: Małopolska z wyjątkowym wyróżnieniem! Jako pierwszy region w Europie!

 

Na konferencji prasowej o kierunku lekarskim głos zabrali: dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS – rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, dr Halina Potok, prorektor ds. Studenckich i kształcenia, dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, prof. ANS – dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, oraz poseł Patryk Wicher – członek Komisji Zdrowia. 

Od niemal dwudziestu lat Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (wcześniej jako PWSZ) prowadzi kształcenie w ramach nauk o zdrowiu. Można tu studiować Pielęgniarstwo (I i II stopnia), Ratownictwo medyczne (I stopnia) oraz Dietetykę (I stopnia). Teraz na Wydziale Nauk o Zdrowiu, który wkrótce zyska nazwę: Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, od października ruszy kierunek lekarski. 5 lipca 2023 roku uczelnia otrzymała zgodę Ministra Edukacji i Nauki, prof. Przemysława Czarnka, na uruchomieniu studiów medycznych. - Decyzja ta została podjęta po pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, która oparta została o dokumentację oraz wizytę podsekretarza stanu Piotra Brombera. Miał on okazję zobaczyć jak wygląda nasza infrastruktura i jak uczelnia jest przygotowana do prowadzenia kierunku lekarskiego – zaznacza dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Aktualnie trwają prace nad zapewnieniem niezbędnego do nauki prosektorium. - Do 6 września tego roku ma być skończona koncepcja oraz zarys infrastrukturalny i ruszyć postępowanie przetargowe w formule zaprojektuj i wybuduj. Nowoczesny, sześciokondygnacyjny budynek o powierzchni 3,5 tys. m2 przy ul. Kościuszki ma być gotowy do września 2025 roku (znajdą się tu również m.in. nowoczesne laboratorium analityczne, sala położnicza czy operacyjna). - podaje ANS. Do czasu powstania nowej części Wydziału studenci pierwszego roku kierunku lekarskiego zajęcia z anatomii będą odbywać w prosektorium Uniwersytetu Radomskiego podczas wyjazdowego dnia, przypadającego w czwartki.

- Dla nas to wielkie wyzwanie, ale i nobilitacja, nie tylko dla Uczelni, ale i miasta. Dokumentacja przygotowywana od września ubiegłego roku liczy sobie ponad tysiąc stron. To niezwykle trudny kierunek, bo dotyczy kształcenia osób, które będą się wkrótce bezpośrednio nami opiekować. Kształcenie studentów poza zajęciami w radomskim prosektorium, odbywać będzie się w naszym Wydziale i szpitalach w Nowym Sączu, Limanowej, Krynicy i Gorlicach. Dokonamy wszelkich starań, żeby było na najwyższym poziomie, a kiedy będzie nas wizytować Polska Komisja Akredytacyjna dowiedziemy, że wcześniejsze zastrzeżenia i uwagi zostały zrealizowane. Po latach chcemy, aby nasi absolwenci okazali się profesjonalnie przygotowanymi do pracy i empatycznymi lekarzami – mówi dr hab. n. med. Ryszard Gajdosz, prof. ANS, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu. 

- Wprowadzenie prestiżowego kierunku lekarskiego w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu to olbrzymi krok w rozwoju akademickości naszego miasta. Przed ponad rokiem na Komisji Zdrowia podjęliśmy słuszną decyzję, aby mniejsze ośrodki akademickie mogły otwierać kierunki lekarskie. Wciąż stawiamy na rozwój tych wielkich collegium medicum, które od lat kształcą lekarzy, ale chcemy też dać szansę małym, ale prężnym ośrodkom akademickim, które wierzymy, że będą kształciły równie wartościowych medyków. Przed nami teraz kolejny ważny moment, czyli tworzenie oddziałów klinicznych w naszych sądeckich szpitalach, wzmacnia ich kadry – zaznacza poseł Patryk Wicher. 

Do 27 lipca trwa rekrutacja na rok akademicki 2023/2024. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zaprasza na studia o profilu praktycznym w sześciu wydziałach: Nauk  Ekonomicznych, Nauk Humanistycznych, Nauk  Społecznych i Sztuki, Nauk Inżynieryjnych, Nauk  o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie oraz Nauk o Zdrowiu. Do wyboru jest 17 kierunków studiów pierwszego stopnia, 9 kierunkach studiów drugiego stopnia, 3 kierunki jednolitych studiów magisterskich oraz jednolite 6-letnie studia magisterskie o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim.

Szczegóły rekrutacji na kierunek lekarski wkrótce zostaną ogłoszone. 

 

 

 

 

Redakcja, 

inf i fot. https://www.ans-ns.edu.pl/

Partnerzy

  • wieza
  • logo1A copy copy copy
  • UWE pionowa png copy copy copy
  • miniatura
  • logo ANS PNG
  • slotwiny logo
  • KRYNICA ZDROJ LOGOTYPY 3
  • muszynalogo
  • tylicz logo
  • logo labowa
  • ntv2
  • miastons_copy.png
  • sn_copy.png
  • 292548314 362647499337344 8976079577209569238 n
  • Logo Napis
  • logo Krynica Forum biale kopia
  • puste