Print this page
Nowy Sącz: Obchody Niedzieli Palmowej w Sądeckim Parku Etnograficznym

Nowy Sącz: Obchody Niedzieli Palmowej w Sądeckim Parku Etnograficznym

W Niedzielę Palmową (10 kwietnia) w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Sądeckim Parku Etnograficznym odbyła się uroczysta msza święta z poświęceniem tradycyjnie wykonanych palm. Była także procesja z figurą Chrystusa na osiołku. Procesję poprowadził Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Lachy". 

 

Czytaj również: Strażacy z Sądecczyzny wciąż pomagają uchodźcom

 

Jezusek Palmowy zwany jest także Dębowym lub Lipowym. Zwyczaj obwożenia go dookoła świątyni to nawiązanie do uroczystych XVII- i XVIII-wiecznych procesji; przywędrował na ziemie polskie prawdopodobnie z Niemiec, gdzie był dość powszechny. 

W XVII i XVIII w. procesje te były bardzo okazałe. W Krakowie wózek z figurką Jezusa ciągnęli zwyczajowo rajcy miejscy i znani krakowscy mieszczanie. Tłumy ubrane odświętnie, zebrane na drodze między kościołami, rzucały pod koła wózka kwiaty i wierzbowe gałązki, wołając: „Hosanna synowi Dawidowemu”, „Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie dla ludzkiego zbawienia”. 

Obrzęd ten z czasem zmienił się w hałaśliwą, nieprzyzwoitą zabawę, dlatego biskupi krakowscy w 1780 r. wydali zakaz wożenia figurki w świątyniach, a później całkiem zabroniono procesji z Jezusem Palmowym. Obyczaj ten wkrótce zaginął. Po II wojnie światowej obchody Jezuska Palmowego przywrócone zostały w Tokarni koło Myślenic. 

W sądeckim skansenie odbyła się także prezentacja płyty „Żegnam cię mój świeci wesoły”, na której znalazły się pieśni żałobne towarzyszące zwyczajowym różańcom na Sądecczyźnie. Wykonawcami są osoby z Łomnicy Zdroju, Przysietnicy i Moszczenicy. Płyta została nagrana w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu i trafiła do Fonoteki Powiatowej.

 

 

 

Redakcja, Inf. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu (Fot. Piotr Droździk)