Print this page
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Materiały z Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Materiały z Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie

Trwająca od tygodnia wojna za naszą wschodnią granicą skutkuje tym, że wydarzenia w Ukrainie i relacje z nich zdominowały całkowicie wszelkie media, także społecznościowe, z których często korzystają najmłodsi i młodzież.

 

Czytaj również: V SERWIS INFORMACYJNY Krynica.TV (Marzec 2022)

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, instytucja Województwa Małopolskiego, przygotowała specjalną zakładkę z materiałami edukacyjnymi i dydaktycznymi dla rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli, o tym, jak rozmawiać o wojnie z dziećmi i młodzieżą. - Cieszę się, że nasza instytucja zadziałała błyskawicznie. Stworzyła i zgromadziła materiały i pomoce, które możemy wykorzystać, by pomóc dzieciom i uczniom - mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Poczucie zagrożenia i zagubienia od tygodnia gwałtownie wzrosło. - To ciężkie dni, w których codziennie śledzimy przerażającą sytuację, poszczególne etapy wojny, widzimy wybuchy na ulicach miast i widzimy tych, którzy liczą ofiary. Często zastanawiamy się co zrobić, by pomóc tym, którym teraz dzieje się największa krzywda. Nie zapominajmy jednak o naszych dzieciach, uczniach, młodzieży, którzy z tego chaosu informacyjnego rozumieją jeszcze mniej, a tym samym poczucie zagrożenia, nawet jeśli tego nie widzimy, jest u nich dużo większe. Zdecydowana większość z nas w żadnym momencie swojego życia, nigdy nie czuła, że wojna jest tak blisko, że jest tuż za rogiem - podaje Urząd Marszałkowski. 

Dlatego też młodzi ludzie potrzebują wsparcia w zakresie zrozumienia swoich uczuć i myśli oraz poznania sposobów radzenia sobie z nimi. Dla nauczycieli, wychowawców, rodziców, opiekunów przygotowaliśmy zbiór wybranych materiałów edukacyjnych dostępnych on-line.

Link do materiałów edukacyjnych dostępny na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. 

 

 

Redakcja, 

Źródło: UMWM