Biegi w chmurach? Natalia Tomasiak zwyciężczynią Mont Rosa Skymarathon

400 biegaczy z 25 krajów w dwuosobowych zespołach wystartowało w niedzielę (23 czerwca) w Monte Rosa Skymarathon, najwyżej rozgrywanych zawodach biegowych w Europie.

Czytaj również: Tylicz: Czytanie wrażeniowe dla najmłodszych

400 biegaczy z 25 krajów w dwuosobowych zespołach wystartowało w niedzielę o 5.30 rano z miejscowości Alagna. Na zawodników czekała 35 kilometrowa trasa na której biegacze wbiegali na wysokość 4554 metrów do najwyżej położonego schroniska w Europie, po czym wracali tą samą drogą do Alagny. Suma przewyższeń wynosiła 7000 metrów. Skyrunning, to prężnie rozwijająca się dyscyplina biegów górskich. W niedzielnych zawodach bardzo dobrze zaprezentowały się Polki, które odniosły podwójne zwycięstwo. Zwyciężyły Natalia Tomasiak i Katarzyna Solińska, a tuż za nimi na metę wbiegły: Iwona Januszyk i Mirosława Witowska.

Trasa podzielona była na dwie części. Zawodnicy startowali z miejscowości Alagna Valsesia na wysokości 1192 m, mijali Bochetta delle Pisse (2396), dotarli do stacji kolejki linowej Indren na wysokości 3260 metrów. Dalej droga przebiegała w kierunki Gniffeti Hut 3647, Colle del Lys (4250), aż skończyła się przy Margherita Hut na wysokości 4554. Na dystansie nieco ponad 15 km zawodnicy mieli do pokonania niemal 3500 metrów w górę. Powrót następuje tą samą drogą. Trasa jest odtworzeniem oryginalnej trasy ukończonej w 1993 przez pierwszych Skyrunnerów.

Natalia i Kasia które wpadły na metę jako pierwsze, o tym że zwyciężyły dowiedziały się już w Algnie po tym jak nieoczekiwanie przecinały szarfę zwyciężczyń.  Ostatecznie Polki wbiegły na szczyt i z powrotem w czasie 6:38:14, wygrywając rywalizację pań. Tuż po nich, na drugim miejscu na metę wpadł duet: Iwona Januszyk i Mirosława Witowska, który ukończył bieg z rezultatem 6:38:30. Nasze dziewczyny zajęły odpowiednio 18. i 19. miejsce w open.

Zwycięzcą imprezy wśród zespołów męskich po raz drugi został William Boffelli. Włoch w tym roku startował z nowym partnerem Jacobem Hermannem. Na metę wbiegli po 4 godzinach 51 minutach i 58 sekundach. Tym samym nie udało się poprawić rekordów trasy z lat 90.