Krynica.TV Reklama, Oferta reklamowa Krynica, Reklama w Krynicy, Reklama na portalu, Reklama w internecie Krynica   Krynica.TV Patronat, Patronat medialny Krynica, Patronat w Krynicy  Krynica, Krynica-Zdrój, Tylicz, kamery internetowe, kamery online, kamery live, stoki narciarskie na żywoKrynica apteki całodobowe, dyżurne, 24h, Krynica-Zdrój

W Krakowie i Zakopanem zadbają o przyszłe mamy i kobiety w ciąży

W szpitalach w Krakowie i Zakopanem przewidziano wiele inwestycji, mających na celu m.in. poprawę warunków dla kobiet w ciąży i ich dzieci. Koszt wszystkich inwestycji to niemal 60 mln zł, z czego środki z RPO WM 2014-2020 stanowią prawie 48 mln zł.

Diagnostyka i leczenie niepłodności, badania prenatalne czy leczenie chorób onkologicznych – to tylko kilka zadań, które już w przyszłym roku będzie realizować Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet powstające w szpitalu im. L. Rydygiera w Krakowie.

 Ale to nie wszystkie inwestycje przewidziane w małopolskich placówkach. W szpitalu św. Ludwika w Krakowie powstanie centrum leczenia dzieci z FASD, natomiast szpital im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem czeka gruntowna modernizacja. Koszt wszystkich inwestycji to niemal 60 mln zł, z czego środki z RPO WM 2014-2020 stanowią prawie 48 mln zł.

Umowy gwarantujące przyznanie dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 podpisali: wicemarszałek Wojciech Kozak, prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie – Wojciech Szafrański, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie – Stanisław Stępniewski oraz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem – Krystyna Walendowicz. – Niezwykle ważne jest, by placówki, w których leczeni są Małopolanie, oferowały usługi o najwyższym standardzie. Dlatego nieustannie inwestujemy w szpitale, poszerzając tym samym wachlarz świadczeń zdrowotnych. Dzięki temu mieszkańcy regionu mogą mieć pewność, że na miejscu zostaną otoczeni najlepszą opieką i w komfortowych warunkach będą mogli wrócić do pełni sił. Inwestycje te nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie środki pochodzące z regionalnego programu operacyjnego. Tylko na te trzy podpisane dziś umowy przekazaliśmy niemal 48 mln zł – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Już w połowie 2018 roku planuje się uruchomienie Małopolskiego Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet. To tu pacjentki oraz ich pociechy będą mogły liczyć na doskonałą opiekę i pomoc najwyższej klasy specjalistów. Zapleczem nowopowstającego Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet staną się zmodernizowane oddziały ginekologii, położnictwa i neonatologii. W ramach centrum z myślą o kobietach w patologicznej ciąży powstanie tu ośrodek badań prenatalnych. Ponadto laboratorium diagnostyki genetycznej i cytogenetycznej zostanie rozbudowane, dzięki czemu przyszłe mamy będą mogły w jednym miejscu przeprowadzić szczegółowe badania i otrzymać rzetelną diagnozę. W ramach projektu powstanie tu także ośrodek inwazyjnej diagnostyki i leczenia wad płodu. Obecnie w Małopolsce nie ma placówki, która zajmowałaby się ciężarnymi w tak trudnych przypadkach, od pierwszych tygodni ciąży aż po sam poród.

To nie wszystko. Pary, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o potomstwo właśnie tutaj będą mogły znaleźć fachową pomoc. W szpitalu Rydygiera zostanie utworzony ośrodek diagnostyki i leczenia niepłodności wraz z zapleczem laboratoryjnym do badań hormonalnych.

W ramach Małopolskiego Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet powstanie też ośrodek opieki nad kobietą dojrzałą. Wsparcie tu otrzymają również pacjentki wymagające leczenia onkologicznego. Przewiduje się, że po modernizacji placówka będzie wykonywać nawet 25 operacji w miesiącu.

Dodatkowo zadbano też o aspekt ekologiczny uwzględniając w projekcie montaż systemu oszczędnego gospodarowania energią i wodą. Szpital zyska też nowy sprzęt medyczny, aparaturę i urządzenia IT. Całość projektu szacowana jest na 15 mln zł, z czego 12 mln zł pokryją środki unijne.

Już za trzy lata (wrzesień 2020 r.) dzięki przebudowie szpitala św. Ludwika w Krakowie powstanie Małopolskie Centrum Pediatrii i Kompleksowego Leczenia Dzieci z FASD. Mali pacjenci z zespołem FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder – Płodowy Zespół Alkoholowy) mogą tu liczyć na leczenie oparte o najnowsze terapie. Pomoc znajdą tu także dzieci cierpiące na rzadkie choroby – w tych przypadkach drzwi szpitala będą otwarte nie tylko dla mieszkańców Małopolski, ale również z całego kraju. Dzięki kompleksowej przebudowie poddasza szpitala, nową siedzibę znajdą tu też specjalistyczne oddziały dla maluchów m.in.: neurologii, reumatologii, pulmonologii czy alergologii. W placówce powstanie również nowoczesny blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Ponadto planowane jest utworzenie oddziału chirurgii dziecięcej i medyczne laboratorium z pracownią przesiewową chorób rzadkich.

Środki unijne pozwolą też kompleksowo wyposażyć Małopolskie Centrum Pediatrii w specjalistyczną aparaturę oraz dostosować budynek do potrzeb niepełnosprawnych. Ponadto dzięki zastosowaniu instalacji solarnej oraz wewnętrznej izolacji termicznej obiektu w budynku będzie ciepło, a koszty utrzymania zostaną zminimalizowane.

Cała inwestycja oszacowana na ponad 37 mln zł zostanie zrealizowana dzięki unijnemu wsparciu, które opiewa na kwotę prawie 30 mln zł.

Przed Wojewódzkim Szpitalem Rehabilitacyjnym im. dr. S. Jasińskiego gruntowna modernizacja, dzięki której już za dwa lata (grudzień 2019 r.) pacjenci będą mogli wracać do pełnej sprawności w komfortowych i  przyjaznych warunkach. W ramach inwestycji zostaną przebudowane pomieszczenia dla pacjentów na oddziałach: rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej i pulmonologicznej. Budynek zyska też nową windę oraz monitoring. Warto podkreślić, że infrastruktura budynku będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Sale szpitalne zostaną przebudowane i odświeżone, w pokojach zostaną wymienione okna, drzwi oraz posadzka. Projekt przewiduje również kompleksowe prace związane z przebudową m.in. instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, c.o. oraz elektrycznej. Na czterech piętrach budynku zostanie zainstalowana wentylacja mechaniczna, a sam obiekt po przeprowadzeniu wszystkich prac będzie nie tylko ekologiczny, ale również łatwiejszy w utrzymaniu. Zagospodarowanie pomieszczeń przyziemia pozwoli poszerzyć ofertę placówki, gdyż powstanie tu ośrodek dziennej rehabilitacji ogólnoustrojowej.

Szacowany koszt inwestycji to ponad 7 mln zł, z czego ponad 5,8 mln zł stanowią środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

 

Redakcja,

Źródło i fot. UMWM

Share this article

Ferie w górach? Warto zatem wpisać w wyszukiwarce Tylicz Ferie 2018 i odnaleźć Agroturystykę u Teresy!