Print this page
MUSZYNA: konflikt pokoleniowy? Nie tutaj!

MUSZYNA: konflikt pokoleniowy? Nie tutaj!

Fundacja Inicjatyw Oświatowych w Żegiestowie, we współpracy ze Szkołą i Biblioteką Publiczną zrealizowała w 2017r. projekt pn. Uniwersytet Wolnego Czasu. Inaczej mówiąc: wnuczkowie mieli okazję na kreatywne spędzenie czasu ze swoimi babciami i dziadkami.

Zadanie realizowane było przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W projekcie wzięły udział pary dziadek (lub babcia) i wnuczek (lub wnuczka) albo pary senior – junior, składające się z par sąsiedzkich, które wyraziły chęć wspólnego działania. Czas przewidziany do zrealizowania projektu to kilka miesięcy, począwszy od marca br. – Różnorodne formy aktywności  kulturalnej, sportowo-rekreacyjnej, warsztaty kulinarne, teatralne i komputerowe, pozwoliły na wspaniałą integrację miedzy i wewnątrzpokoleniową,  rozwijanie zainteresowań i pasji .– Opisuje Bożena Szczepaniak. 

Na podstawie tych spotkań powstał zbiór przepisów pt. „Przepisy kulinarne z terenu Sądecczyzny”, oraz śpiewnik starych, niezapomnianych piosenek.  Został on wykorzystany w czasie listopadowego Dnia Seniora, podczas którego uczczono seniorów biorących udział w projekcie przedstawieniem  teatralnym w wykonaniu dzieci i wspólnym śpiewaniem z zespołem regionalnym „Żegiestowska Bukowina”. Uniwersytet Wolnego Czasu zadbał również o zdrowie i kondycją fizyczną swoich studentów. – Odwiedziliśmy kąpielisko termalne we Vrbovie na Słowacji, skorzystaliśmy z bazy zabiegowej w Domu Sanatoryjnym „Wiktor – Cechini” na Łopacie Polskiej w Żegiestowie. – Wymienia Bożena Szcepaniak.

Uniwersytet Wolnego Czasu działał pod szyldem twórczej i aktywnej integracji międzypokoleniowej, pozwolił zacieśnić więzi rodzinne i sąsiedzkie, dał przyjemne, serdeczne, pełne radości chwile.

Redakcja,

Źródło: UMiG Muszyna (tekst. Bożena Szczepaniak), fot. P.Dulak, D. Izworska