Krynica.TV Reklama, Oferta reklamowa Krynica, Reklama w Krynicy, Reklama na portalu, Reklama w internecie Krynica   Krynica.TV Patronat, Patronat medialny Krynica, Patronat w Krynicy  Krynica, Krynica-Zdrój, Tylicz, kamery internetowe, kamery online, kamery live, stoki narciarskie na żywoKrynica apteki całodobowe, dyżurne, 24h, Krynica-Zdrój

"Super-przedszkolanka", która po godzinach ratuje innych i gasi pożary!

Kasia Kuras z Mochnaczki Niżnej jest najlepszym przykładem tego, że kobieta nadaje się do każdej pracy i wcale nie musi odstawać od silniejszych mężczyzn. Na co dzień jest nauczycielką wychowania przedszkolnego w przedszkolu „Bajka” w Muszynie, jednak gdy ktoś potrzebuje pomocy, dziewczyna bez wahania zakłada strażacki mundur i rusza na akcję.

 

Czytaj również: Ten chłopak z Tylicza miał grać dla Barcelony! Niesamowita historia Pawła Kozuba


Skąd pomysł, by wstąpić do Ochotniczej Straży Pożarnej?
To tradycja rodzinna, która przechodzi z pokolenia na pokolenie. Mój dziadek był jednym z założycieli straży i zaraził tym swoich synów, a jeden z nich jest moim tatą i tak to przeszło na mnie i moje rodzeństwo. Przy każdej imprezie rodzinnej nie obejdzie się bez dyskusji o Straży Pożarnej. Nawet szwagrowie też chętnie wstąpili w szeregi OSP Mochnaczka Niżna, dwóch działa nawet w zarządzie.


Nie jesteś jedyną dziewczyną w szeregach OSP Mochnaczka Niżna.
W naszej jednostce prężnie działa drużyna kobiet, która liczy osiem druhen. Jest też MDP, w której jest sześć młodych dziewczyn. Z sukcesami uczestniczymy w zawodach strażackich organizowanych w naszej gminie.

DSC00084


Bycie strażakiem wiąże się jednak przede wszystkim z koniecznością wyjeżdżania do pożarów, czy wypadków. Jak to wygląda z twojej perspektywy?
Chcąc być strażakiem czynnym i móc wyjeżdżać do akcji musiałam ukończyć kurs podstawowy, a dodatkowo, aby móc ratować życie ukończyłam również kurs KPP. Moja służba polega na ciągłej gotowości bojowej. Gdy włącza się alarm, to nie ma wymówek. Leje czy wieje, czy są goście czy śpię, po prostu wstaję i jadę do naszej remizy. Uczestniczyłam w dwóch akcjach związanych z pożarami, brałam udział w usuwaniu szkód po powodzi, jak i wichurach oraz jestem przy wypadkach, przy których przydaje się kurs KPP. Często wyjeżdżam też na zabezpieczenie różnych imprez masowych takich jak Festiwal Biegowy, na którym kieruje ruchem oraz Festiwal Kiepury i Forum Ekonomiczne.


Jak reagują twoi bliscy, gdy wyjeżdżasz na akcję?
Popierają moje zainteresowania i bardzo mnie wspierają. Gdy cała rodzina wyjeżdża na akcję, to mama cały czas się niecierpliwi i czeka, aż wszyscy wrócimy.

28722452 1027422280729340 1751501257 n


Angażujesz się też w wiele inicjatyw społecznych.
Chętnie pomagam potrzebującym poprzez organizowanie festynów charytatywnych, jak i innych akcji dobroczynnych. Biorę udział w akcji „Ognisty ratownik, gorąca krew”, w której oddaję cenną krew. Wraz z jednostką chętnie włączam się w życie kulturalne, prowadzę festyny, organizujemy pokazy strażackie. Również biorę udział w większych uroczystościach kościelnych takich jak Wielkanoc, Boże Ciało, Odpust. Rok temu zajęłam trzecie miejsce w plebiscycie Strażak Ochotnik Roku organizowanym przez Gazetę Krakowską. To dla mnie bardzo miłe wyróżnienie.


Czy wiążesz swoją przyszłość ze Strażą Pożarną?
Oczywiście, choć nie zawodowo. Mam wspaniałą pracę, w której się spełniam. Chcę być jednak strażakiem tak długo, jak tylko się da.

I właśnie tego Ci życzę, składając najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet.
Dziękuję bardzo i dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Marek Jaśkiewicz
fot. arch. prywatne Katarzyny Kuras

Share this article

Wielkanoc w górach? Warto zatem wpisać w wyszukiwarce Wielkanoc w górach i odnaleźć Agroturystykę u Teresy! Masz hotel? Chcesz zaopatrzyć swój obiekt w ręczniki hotelowe? Skorzystaj ze sprawdzonej firmy - Barbat!