Mieszkańcy Krynicy wybrali! Chcą 3-dniowej, wielkiej imprezy za... 240 tys. zł

Mieszkańcy Krynicy wybrali! Chcą 3-dniowej, wielkiej imprezy za... 240 tys. zł

Po raz drugi w historii Krynicy-Zdroju mieszkańcy mieli możliwość partycypowania w wydatkowaniu puli pieniędzy z gminnego budżetu przeznaczonych na realizację zadań zgłoszonych przez społeczność miasta. W edycji Budżetu Obywatelskiego na rok 2018  kwota środków przeznaczona decyzją Burmistrza Krynicy-Zdroju na ten cel wyniosła 250 000 zł. Zwyciężył projekt nr 8 - "Otwarcie lata 2018 w Krynicy-Zdroju".

Czytaj również: Kryniczanie pomagali Anecie Hejmej

Największe poparcie, a tym samym wybór do realizacji w roku 2018 w ramach Budżetu Obywatelskiego, uzyskało zadanie pn. „Otwarcie lata 2018 w Krynicy-Zdroju” (493 głosy ważne). Projekt zakłada realizację trzydniowego cyklu koncertów gwiazd sceny muzycznej podczas weekendu na przełomie czerwca i lipca 2018. Podczas każdego z koncertów planowany jest również kiermasz i prezentacja wyrobów regionalnych, realizowany przez lokalnych przedsiębiorców oraz organizacje pozarządowe. Zadanie ma na celu promocję Krynicy-Zdroju, uatrakcyjnienie czasu wolnego mieszkańców oraz pobytu gości i turystów, wzbogacenie kalendarza kulturalnego Miasta.


Warto zaznaczyć, że na drugim miejscu listy rankingowej, z minimalnie niższym wynikiem, bo tylko 17 głosów mniej (476 głosy ważne), znalazł się ponownie zgłoszony przez mieszkańców Słotwin projekt „Choć, poćwicz i odpocznij nad potokiem”.

Czytaj również: Krynica: Potężne drzewo runęło na główną drogę! [ZDJĘCIA]


Propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Krynicy-Zdroju, którzy ukończyli 16 lat, mogli zgłaszać w terminie 3 kwietnia-12 maja br. W wyniku naboru wniosków mieszkańcy Krynicy złożyli 13 projektów zadań na łączną kwotę 1 441 473,85 zł. Spośród zgłoszonych wniosków, po weryfikacji formalnej i merytorycznej, Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego zakwalifikował do głosowania 9 projektów, natomiast odrzucił 2 wnioski ze względu na brak zgodności z zapisami regulaminowymi Budżetu Obywatelskiego. Dwóch wnioskodawców wycofało swoje wnioski na etapie oceny merytorycznej.


- Bardzo cieszy to, że w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego kryniczan nie opuścił zapał i chęć społecznego działania - mówi Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju. - W okresie składania wniosków widać było duże zainteresowanie i zaangażowanie ze strony mieszkańców. Autorzy projektów częściej niż w zeszłym roku konsultowali się z pracownikami Urzędu Miejskiego w sprawie opracowania wniosków. Odbyły się również 4 spotkania informacyjne urzędników z mieszkańcami, podczas których omawiane były zasady Budżetu Obywatelskiego, odpowiadano na pytania ws. wypełniania wniosków, pomagano w ich opracowaniu, a mieszkańcy mogli wymieniać się pomysłami. Większość zgłoszonych przedsięwzięć dotyczyła remontów i doposażenia miejskiej infrastruktury, ale pojawiły się także pomysły o charakterze „miękkim”, które stanowiły propozycje zagospodarowania czasu wolnego i integracji mieszkańców. To wszystko pokazuje, że kryniczanie chcą współuczestniczyć w procesie decydowania o tym, na realizację jakich zadań przeznaczane są gminne pieniądze - dodaje włodarz.

Czytaj również: Kryniczanka wygrała maraton na austriackim lodowcu!


Głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego na zaproponowane projekty trwało w okresie 29 maja - 23 czerwca. W głosowaniu mogli wziąć udział kryniczanie, którzy ukończyli 16 lat i mogli oddać maksymalnie 2 głosy na interesujące ich projekty. Mieszkańcy mogli głosować za pośrednictwem strony internetowej: krynica.budzet-obywatelski.org lub za pomocą karty do głosowania wrzucając ją do urny we wskazanych punktach lub też przesyłając wypełnioną kartę na adres Urzędu Miejskiego.


W głosowaniu oddano 1782 głosy, z czego liczba głosów ważnych wyniosła 1737. Po weryfikacji i podliczeniu głosów Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego opracował listę rankingową projektów, o których kolejności decydowała liczba zdobytych głosów.

Szczegółowe wyniki głosowania: krynica.budzet-obywatelski.org


- Dziękuję kryniczanom za aktywność, zarówno tym, którzy zgłaszali własne propozycje zadań, jak też tym którzy wzięli udział w głosowaniu – mówi Dariusz Reśko. - Myślę, że po zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Krynicy mieszkańcy uwierzyli, że z własnej inicjatywy mogą zmieniać swe otoczenie i realizować najatrakcyjniejsze pomysły, dlatego liczba złożonych projektów i osób głosujących niewiele odstaje od wyników z roku 2016. Jestem przekonany, że taka aktywność oraz umiejętność integrowania się i współpracy naszych mieszkańców, będą przynosiły Krynicy same korzyści – podkreśla burmistrz.

Redakcja
Źródło: UMiG Krynica-Zdrój
fot. Marek Jaśkiewicz

Partnerzy

  • wieza
  • logo1A copy copy copy
  • UWE pionowa png copy copy copy
  • miniatura
  • logo ANS PNG
  • slotwiny logo
  • KRYNICA ZDROJ LOGOTYPY 3
  • muszynalogo
  • tylicz logo
  • logo labowa
  • ntv2
  • miastons_copy.png
  • sn_copy.png
  • 292548314 362647499337344 8976079577209569238 n
  • Logo Napis
  • logo Krynica Forum biale kopia
  • puste